verze pro tisk

Vybíráme novou podlahu: Jaký je rozdíl mezi PVC a vinylem?

9. září 2016

Podlahovou krytinu si můžeme koupit z přírodního materiálu, jako je např. dřevo, nebo dát přednost umělým materiálům, které si postupně získávají přízeň stále většího množství lidí. Zatímco dříve byl rozdíl mezi přírodní a umělou podlahou docela velký, dnes už jsou moderní podlahové krytiny vyráběny z lepších materiálů a stejně tak i při pokládce se využívají moderní technologie. Díky tomu jsou vinylové podlahy jedny z nejprodávanějších, navíc na pohled často ani nepoznáte, zda jde o vinyl nebo přírodní materiál.

Mnoho lidí ale termínu vinylové podlahy úplně nerozumí nebo jim není jasné, zda se jedná o ten samý, nebo jiný produkt než je PVC. Skutečnost je taková, že zkratka PVC znamená polyvinylchlorid a vinylové podlahy jsou jen jiným pojmenováním stejného produktu. PVC podlahy jsou tedy podlahové krytiny z vinylu, v poslední době se však více používá označení vinylové a zkratka PVC už je na ústupu.

Jeden z důvodů, proč se přestalo používat označení PVC podlahy, spočívá ve vzniku podlahových dílců. Dříve se totiž vyráběly pouze PVC role a po zahájení výroby dílců se prodejci rozhodli používat nové označení vinylové, čímž zdůraznili, že jde o nový produkt. Navíc se materiál výrazně zkvalitnil a dnešní moderní vinylové podlahy už jsou odolnější, kvalitnější a stabilnější než podlahové krytiny z PVC, jež se vyráběly v minulosti.

Ať už se tedy setkáte s označením vinylové role či vinylové dílce, vždy se jedná v podstatě o vylepšené PVC.

Využití PVC (vinylových) podlah

Jednou z mnoha výhod vinylových podlah je jejich všestranné využití prakticky v jakémkoliv prostoru. Oblíbené jsou jak v domácnostech (v panelákových bytech i rodinných domech), tak i v komerční sféře, kde se běžně používají v různých obchodech, restauracích, školách, administrativních budovách, v průmyslu atd. Při výběru se zaměřte mimo jiné i na třídu zátěže – pro některá komerční využití je třeba zvolit podlahy s vysokou odolností.

Náš tip: Vše o vinylových podlahách

Pokládka PVC (vinylové) podlahy

Pro oblíbené vinylové dílce existují hned čtyři způsoby pokládky:

 volné položení dílců (pokládají se přilnavou rubovou stranou dílce)

 plovoucí pokládka (click systém – každý dílec má svůj zámek – pero a drážku)

 celoplošné přilepení pomocí podlahářského lepidla

 celoplošné přilepení samolepících dílců

Pokud si zvolíte vinylové role, pokládku lze provést dvěma metodami:

 volné položení (tento způsob se používá spíše u menších místností)

 celoplošné přilepení (pomocí podlahářského lepidla, povrch musí být naprosto rovný, hladký a čistý)

Některé formy pokládky nejsou zrovna jednoduché a je třeba, aby je provedl zkušený pracovník. Obrátit se můžete např. na pracovníky společnosti Barkotex, kteří mají s pokládkou bohaté zkušenosti a budete tak mít jistotu, že podlaha bude nainstalovaná naprosto precizně.

Kde prodávají nejlepší PVC (vinylové podlahy)?

Na prodej vinylových podlah se zaměřuje spousta obchodů, ne všude ale nabízejí kvalitní zboží. Chcete-li vsadit na jistotu, doporučujeme společnost Barkotex, která se prodejem podlahových krytin zabývá již 25 let. V jejím sortimentu naleznete nejkvalitnější PVC/vinylové podlahy od předních světových výrobců a kromě již zmíněné pokládky firma zajišťuje i odborné poradenství a nejlepší zákaznický servis. Více informací je k dispozici na www.barkotex.cz/, kde je i seznam kamenných prodejen, kde si můžete zboží prohlédnout.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!