verze pro tisk

Zdravé spaní na kvalitní matraci

23. květen 2011

Pokud Vás po ránu často bolí hlava, že nejste schopni skoro ani vstát, pak to nemusí být nutně jen požitým alkoholem a bujarým večírkem, který se minulou noc konal u Vás doma. Příčinou bolestí hlavy totiž může být zcela něco jiného.

Bolesti hlavy, zad a páteře totiž může způsobovat špatná postel a zejména pak nevhodná matrace. Málokdo si při výběru matrace v obchodě uvědomuje, že se jedná o velmi zásadní záležitost, která z dlouhodobého hlediska může velmi negativně ovlivnit zdravotní stav. Při použití špatné matrace tělo leží po celou noc v naprosto nepřirozených polohách, je zkřivené, čímž trpí v první řadě páteř. Pokus budeme ležet na špatné matraci jen občas, například na chatě či chalupě, nejedná se o zásadní problém. Pokud však pořídíme špatnou matraci přímo do postele, v níž spíme pravidelně, pak nás již po relativně krátké době opravdu mohou začít sužovat vleklé zdravotní problémy s páteří. Konec pak může být opravdu velmi nepříjemný.

Co způsobí špatná matrace

Kromě bolestí páteře má špatná matrace i další negativní vlivy. Již zmíněné bolesti hlavy, které mohou být způsobeny právě nepřirozenou polohou těla, celková únava, kdy organismus nedostává tolik potřebný odpočinek po náročných pracovních dnech, i další reakce- to vše může způsobit špatně zvolená matrace do postele.

Při nákupu matrace do postele si tak rozhodně dávejme pozor. V obchodech se vyskytují různé druhy matrací, z nichž některé rozhodně nelze označit pojmem zdravotní matrace. Výrobci Vám sice budou za každou cenu tvrdit, že právě jejich matrace jsou ze zdravotního hlediska zcela v pořádku, ale nemusí to být pravda, což je ostatně u prodejců typickou vlastností.

Pružinové matrace

Pojďme si nyní probrat nejznámější druhy matrací, které lze v tuzemských obchodech běžně zakoupit. Prvním a asi nejběžněji užívaným typem jsou pružinové matrace, kdy jsou jednotlivé pružiny navzájem propojeny, čímž by mělo být zajištěno, že tělo bude ležet ve správné poloze. Pokud zvolíte pružinové matrace, pak je třeba si dát pozor na to, aby takováto matrace měla dobrou vnitřní větratelnost. Pružinové matrace jsou obecně stále velmi populární, což jistě zapříčiňuje i relativně nízká pořizovací ceny. Kvalitní pružinové matrace se totiž dají pořídit již od zhruba 2.5000 Kč.

Polyuretanové matrace

Jako spíše nevhodné se dají označit polyuretanové matrace. Tyto matrace nalezneme v mnoha ložnicích, je však potřeba říci, že jsou vhodné spíše jen pro občasné přespání, dají se tedy využít například při víkendovém pobytu na chatě či chalupě. Vzhledem k jejich nízké ceně ( mezi matracemi se jedná o nejlevnější verze), jsou také často vidět v penzionech či hotelech. Na pravidelné používání však raději zvolme jiný typ matrace. Vždy je lepší investovat o pár set korun více, než pak mít zmíněné zdravotní problémy, které se mohou táhnout klidně i po zbytek života.

Taštičkové matrace

Zvláštním druhem pružinových matrací jsou takzvané taštičkové matrace. V tomto případě jsou ale pružiny uloženy v samostatných kapsách a nejsou tak vzájemně propojeny, jak je tomu v případě klasické pružinové matrace. Díky taštičkám jsou tyto matrace velmi dobře přizpůsobené pro ležící tělo, takže se o nich dá konstatovat, že jsou pro pravidelný spánek velmi vhodné. Oproti předchozím dvěma typům matrací je ale nutné konstatovat, že na jich nákup si budete muset připravit více peněz, jedna taštičková matrace stojí zhruba 3.500 Kč.

Matrace ze studené pěny, latexové matrace

Polyuretanové matrace jsou dosti podobné matraci ze studené pěny. Ty však mají oproti polyuretanovým jednu zásadní výhodu, která spočívá v tom, že jednotlivé buňky mají pevnější stěny, čímž jsou tvarově mnohem stálejší a lépe se přizpůsobí našemu tělu. I příznivá cena je u matrace ze studené pěny rozhodně kladem.

Výrobci matrací se snaží neustále přicházet s novými materiály, které ještě více zkvalitní spánek. Například latexové matrace, které jsou tvořeny směsí přírodního a umělého latexu, jsou velmi vhodné pro dlouhodobé užívání. Mají vynikající vzdušnost, antialergické vlastnosti a tvoří velmi dobrou oporu těla a páteře během spánku. Dají se pořídit již od 3.000 Kč.

Pěnové matrace

Podobně kvalitními jsou také pěnové matrace, které mají tu vlastnost, že svoji tuhost mění s teplotou. Pokud na ní leží člověk, pak se tvarují dle jeho těla a nedochází tak k protitlaku a případnému vzniku proleželin. Pěnové matrace se často vyskytují ve zdravotnických zařízeních, kde lidé tráví na lůžku většinu času.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček/ Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!