verze pro tisk

Radiátory do podlahy

24. květen 2011

Mezi moderní způsoby, jak vyhřívat místnosti, patří použití radiátorů do podlahy. Podlahové konvektory, jak se jim také jinak říká, mají oproti klasickým deskovým a hliníkovým radiátorům několik zásadních předností a výhod.

Pojem podlahové radiátory

Podlahové radiátory se zabudovávají přímo do podlahy. Najdou uplatnění zejména v místech, kde není vhodné ( po technické či designové stránce) umístit vyšší radiátory k topení. Hodí se nejen do rodinných domů, svoje uplatnění najdou i ve veřejných halách a budovách.

Výhody konvektorů

Konvektory způsobují mnohem rychlejší vyhřátí místností. Je to dáno nižším obsahem vody, což znamená rychlejší ohřátí konvektoru nežli běžného radiátoru. Konvektory také k vyhřátí interiéru používají proudění, zatímco běžné radiátory pro ohřev místnosti používají sálání. Vzduch díky konvektoru proudí po místnosti a tím se snižují teplotní rozdíly v různých částech pokoje či haly. Zatímco běžné radiátory způsobují, že například u oken či dveří je výrazně jiná teplota nežli uprostřed místnosti či u zdi, radiátory do podlahy tomuto jevu zabraňují.

Jak již bylo zmíněno, další výhoda spočívá v tom, že pro konvektory je nutné použít menší množství vody. Otopné těleso má totiž mnohem nižší vodní objem, jelikož topná voda je přítomna jen v trubkách výměníku a ne v ploše radiátoru. Kromě toho, že tak dochází k intenzivnějšímu a rychlejšímu vytápění místnosti, je zde také značná úspora energií pro ohřev vody. Konvektory jsou díky tomu také lehčí než klasické radiátory.

Fan- coily

V současné době se objevila nová generace konvektorů do podlahy, tzv. radiátory do podlahy s ventilárorem ( fan- coily). Zde je ještě mnohem více zapracováno například na snížení hlučnosti, tyto radiátory do podlahy mají velmi tichý chod. Oproti starším verzím konvektorů také došlo k optimalizaci poměru otáček ventilátoru, tepelného výkonu a hlučnosti. Okamžitý topný výkon je tak mnohem lepší.

Sériovým zapojením ventilátorů pak můžeme dosáhnout mnohem větší účinnosti.

Konvektory, chcete-li radiátory do podlahy, jsou velmi efektivním způsobem, jak dosáhnout rychlého vytápění místností při menší spotřebě energií za ohřev vody oproti klasickému radiátorovému topení. V neposlední řadě jsou pak podlahové radiátory velmi elegantní a v moderním domě jistě najdou svoje místo.

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!