verze pro tisk

Solární systémy mohou zlevnit výdaje za energie na vytápění domu či ohřev vody

6. květen 2011

Cena energií jde neustále nahoru, což se velmi negativně projevuje na stavu našich financí. Platit každým rokem i o několik desítek procent více za topení, ohřev vody či za elektřinu, je pro mnohé rodiny již prakticky neúnosné.

Se solárními systémy budete nezávislí na cenách energií

Je proto dobré hledat alternativy, díky nimž budete nezávislý na růstu cen energií, neboť nebude Váš dům vytápěn neobnovitelnými zdroji. Využít lze například solární systémy, díky nimž je získávání energií pro vytápění atd. prakticky zadarmo.

Energie je získána přímo ze slunečního svitu

Solární systémy získávají energii přímo ze slunečního záření, a to pomocí slunečních kolektorů. Ty svým povrchem dokáží pohltit sluneční záření a přeměnit jej na tepelnou energii, která je předána do zásobníku. Akumulované teplo je posléze z tohoto zásobníku rozváděno dle potřeby, tedy například prostřednictvím radiátorů do celého domu. Solární systémy tak umožňují být opravdu zcela nezávislí na dodávce energií z centrálních míst.

V ČR se solární systémy vyplatí

Někomu by se mohlo zdát, že solární systémy najdou uplatnění spíše v jižních evropských zemích, kde je mnohem více slunečných dní. Není to však pravda, i v České republice je každým rokem až 2000 slunečných hodin, což je právě pro solární systémy naprosto dostačující intenzita. Dá se tedy říci, že pro solární systémy jsou v České republice dobré podmínky. Navíc solární systémy dokáží produkovat energii ze slunečního svitu i tehdy, kdy není sluneční záření tak intenzivní, je tedy například lehce pod mrakem.

Díky solárním systémům lze využít získanou energii pro ohřev TUV, ohřev bazénů či vytápění domu. Získaná energie ze slunečního záření může při ideálních podmínkách nahradit kolem 20 - 50% potřeby tepla k vytápění a 50 - 80% potřeby tepla k ohřevu vody v domácnosti.

Zásadní výhodou solárních systémů je jejich šetrnost k životnímu prostředí. I to jim určuje dobrou a slibnou budoucnost.

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!