verze pro tisk

Jakými způsoby lze řezat kovy

1. leden 2013

Předměty, které jsou z kovu, se vyznačují vysokou tvrdostí. To v důsledku znamená, že jejich opracování a řezání je velmi obtížné a je k tomu zapotřebí využít speciálních strojů a postupů. Každý, kdo chtěl někdy přeřezat větší trubku či ocelový plech, jistě dobře ví, že s nějakou ruční pilkou či podobnými amatérskými nástroji nepochodí, a to zvláště tehdy, chce-li mít řezy provedené precizně.

Tradiční způsoby řezání kovů

Existuje několik způsobů řezání kovových materiálů. Dříve se upřednostňovalo například vypalování kyslíkovým plamenem, používala se také takzvaná drátovačka, případně byly řezy prováděny tlakovou vodou. Tyto způsoby jsou však dnes již považovány za málo efektivní a také přesné. Pro provedení přesných řezů v kovových materiálech se proto používají moderní metody. Mezi ně patří vypalování laserem a zejména pak použití pásových pil na kov, v nichž jsou uchyceny pilové pásy.

Moderní pásové pily

Pásové pily patří mezi moderní strojní zařízení, která jsou již běžně využívána v různých průmyslových odvětvích, v továrnách, dílnách i soukromých dílničkách. Jejich hlavní předností je to, že dokáží provádět řezy s naprostou přesností. To však platí jen tehdy, jsou-li v nich usazeny skutečně kvalitní a nepříliš opotřebované pilové pásy.

Pro pásové pily na kov je důležité, aby v nich byl materiál, který řežeme, dobře uchycen ve svorkách. V opačném případě by se kovový předmět mohl smýkat a řezy by pak neměly odpovídající kvalitu. Kromě toho je velmi důležité zvolit vhodný pilový pás. Speciální pilové pásy na kov jsou dnes k dostání v mnoha variantách u prodejců, kteří prodávají právě pásové pily a komponenty k nim.

Díky pásovým pilám na kov je práce s řezáním kovových materiálů mnohem snadnější činností nežli v minulosti. Nejlevnější varianty pásových pil, tedy takzvané ruční pásové pily, lze přitom pořídit již v řádech tisíců korun, což ani pro malou firmu není nijak zvlášť nákladná investice.

[Nahoru ↑]


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!