verze pro tisk

TZ: Pokládka plovoucí podlahy svépomocí

18. červen 2013

Doba, kdy jste si na pokládku podlahy museli hledat specializovaného podlaháře, mizí v nenávratnu. Nejen, že si dokážete sestavit plovoucí podlahu sami, ale navíc na tom není vůbec nic složitého. Pokud se budete držet postupu a vyvarujete se některých chyb, můžete mít za pár hodin novou laminátovou podlahu i parkety.

V současnosti se na trhu můžete setkat s širokou škálou dekorů, odstínů barev a struktur. Mezi tradiční vzory patří červenohnědé imitace dřeva, které dokonale navozují teplo domova.

Další variantou jsou bílé a bílo-šedé odstíny vápněného dřeva, jenž dodávají podlaze mořský nádech.

„Stále častěji se však také objevují tmavé, kontrastní vzory, které svým kamenných a betonovým dezénem působí naprosto jedinečně,“ říká Helena Ševčíková ze společnosti Hornbach. Nabídka je opravdu široká a záleží jen na vás, které si vyberete.

Co je potřeba

Když se rozhodnete začít s pokládkou podlahy, musíte si nejprve obstarat kladivo, pilu, distanční klíny, vrtačku, táhlo a skládací metr.

Kromě samotných parket nebo laminátových desek, budete potřebovat ještě silikon na parkety, rozety na topenářské trubky, protihlukovou podložku a parotěsnou fólii. Vše seženete například v Hornbachu.

Tip: Při pokládce je vždy nutné nechat mezeru mezi stěnou pokoje a deskami. Na to se nejčastěji používají tzv. distanční klíny, které však můžete nahradit distanční páskou. Ta zabrání škodám způsobeným vlhkostí.

Krok za krokem

Velkou výhodou plovoucích podlah je, že nejsou pevně spojeny s podkladem. Proto stačí jednoduše zasunout prkno, tzv. pero desky do drážky, zaklapnout a je hotovo!

Pokud jste se rozhodli položit mezi podklad a plovoucí podlahu parotěsnou fólii, nezapomeňte, že se jednotlivé pásy fólie musí překrývat cca o 30 centimetrů a jejich přechody by měli být zafixovány páskou.

1. krok - Pro pokládku první řady uřízněte drážku desky na podélné straně prken a položte je touto stranou ke zdi. Dilatační spáry, mezery mezi stěnou a deskami parket, o velikosti cca 10–15 mm zajistěte distančními klíny nebo páskou.

2. krok - Poslední prkno v řadě otočte o 180°. Pak ho přiložte ke stěně a podél hrany předposlední desky odřízněte.

3. krok - Zbývající kus první řady můžete nyní použít na začátek druhé řady. Odříznutou hranu přitom přiložte ke stěně. Pro dodržování stabilního napojení by měly být spoje alespoň o 40 cm odsazeny. U prvních třech řad dávejte pozor, aby byly opravdu rovné.

4. krok - Pomocí táhla opatrně stáhněte prkna čelní stranou k sobě. Pokládejte další řady a čela desek u stěny vždy zajistěte distančními klíny.

5. krok - Na konci si zjistěte přesnou šířku poslední řady prken. Za tímto účelem položte pero podlahy do zákrytu na předposlední řadu. Pak položte další prkno, které použijte jako pravítko, a drážkou ho posuňte ke stěně. Nyní si na posledním prknu vyznačte potřebnou šířku.

6. krok - Poslední řadu odřízněte přesně na potřebnou velikost a pomocí táhla uložte spárotěsně poslední prkno.

Pokud se při pokládce podlahy setkáte s topenářskými trubkami, jednoduše přiřízněte prkno až ke stěně, vyznačte si na něm polohu trubek a vyvrtejte v něm otvory o jejich průměru. Okolo trubek pak můžete umístit rozety.

Při pokládání desek okolo dveřních zárubní můžete postupovat dvěma způsoby. Pokud se jedná o dřevěnou zárubeň, můžete ji pilkou vyříznout a desku vsunout pod ni. U kovových zárubní musíte vyříznout příslušné prkno a respektovat dilatační spáru. Mezeru mezi prknem a zárubní vyplníte silikonem na parkety.

TZ: Native PR, s. r. o.

[Nahoru ↑]


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!