verze pro tisk

Pilové kotouče pro řezné stroje

30. říjen 2012

Pro řezání materiálů, které se hodí při stavbě domu nebo jeho rekonstrukci, ale také pro výrobu nejrůznějších bytových doplňků, nábytku a potřeb, se využívají pily. K jejich správné funkci je zapotřebí používat vždy vhodné pilové kotouče.

Tvary pilových kotoučů

Pilové kotouče jsou nástroji, které při chodu pily provádějí samotné řezy. Vždy je důležité vybrat vhodný typ, existují totiž různé druhy pilových kotoučů, z nichž se každý používá na jiné druhy materiálů. Kupujeme-li pilové kotouče, je také důležité si všímat, jaký mají počet a tvar zubů, jaká je kvalita a životnost ostří. Zásadní rozdíl mezi jednotlivými pilovými kotouči pak spočívá v jejich průměrech. Pilové kotouče je třeba volit podle velikosti řezacího stroje. Na něm by mělo být vyznačeno, jaká je maximální povolená velikost pilového kotouče.

Šířka kotouče

Pilové kotouče se liší nejen dle velikosti, ale také dle šířky. Šířka kotouče může ovlivňovat řezací schopnost. Obecně přitom platí, že čím tenčí pilové kotouče jsou, tím jsou prováděné řezy rychlejší. Nevýhodou však je, že oproti silnějším variantám mají kratší životnost, rychleji se opotřebují a je zapotřebí je vyměnit.

Materiály, z nichž se pilové kotouče vyrábějí

Pilové kotouče se dělí podle toho, na jaký materiál jsou určeny. Nejčastěji v řezacích strojích využijeme klasické pilové kotouče z oceli. Ty se běžně využívají v takzvaných cirkulárkách. Tyto pilové kotouče na kov vyrábí například tradiční česká společnost Pilana. Jde o řezné kotouče, pro jejich výrobu se využívá uhlíkatá nástrojová ocel. Kromě kotoučů na ocel se pak hojně využívají také pilové kotouče na dřevo. Rovněž k výrobě těchto kotoučů se používá uhlíkatá nástrojová ocel, která je tepelně zpracovávána.

[Nahoru ↑]


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!