verze pro tisk

Víceúčelové OSB desky z dřevěných třísek

19. září 2012

Desky z dřevěných třísek, takzvané OSB desky, jsou dnes velmi hojně využívaným stavebním materiálem. Jedná se o speciální desky, které jsou tvořeny třemi vrstvami lisovaných dřevních třísek. Ty jsou vzájemně spojeny polyuretanovou pryskyřicí.

Vlastnosti OSB desek

Víceúčelové OSB desky mají několik zásadních předností. V první řade jde o velmi tvrdý a odolný materiál, který má zároveň dobrý tepelný odpor, což je pro dřevo charakteristická vlastnost. Právě díky dobrým izolačním vlastnostem se využívají kupříkladu při stavbě moderních dřevostaveb, které dnes ve velkém vznikají na mnoha místech České republiky. Z dalších vlastností OSB desek z dřevěných třísek lze vyzdvihnout kupříkladu jejich vynikající odolnost vůči nárazům a vibracím. Z tohoto důvodu je často používají na stavbách také v oblastech, která trpí na častá zemětřesení ( USA, Japonsko a další země). OSB desky jsou vyráběny z přírodního materiálu, proto jsou zcela zdravotně nezávadné. Vzhledem k tomu, že jde o pevný materiál, dá se velmi dobře opracovávat. OSB desky se bez problémů dají frézovat, nařezávat či vrtat.

OSB desky nacházejí široké uplatnění

Využití OSB desek je velmi rozmanité. Používají se jako nosné prvky pro střešní a půdní prostory, zároveň mohou být použity také pro vnitřní i vnější opláštění objektů. Neméně vhodné jsou pro výstavbu nejrůznějších zahradních staveb. Díky svým vlastnostem se však používají také při výrobě nábytku, a to také díky svému poměrně atraktivnímu vzhledu. OSB desky koneckonců mohou tvořit i konečný podlahový povrch. Využívají se i při výrobě obalových materiálů, tedy různých palet a beden. Slouží i jako materiál pro výrobu dekoračních produktů.

Jak vidno, OSB desky z dřevěných třísek jsou velmi užitečným materiálem, který rozhodně bude i nadále enormně využíván.

[Nahoru ↑]


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Bára

středa, 14. únor 2018
10:26

posted by: Bára (barunka.kuta(a)gmail.cz) [Odpovědět]