verze pro tisk

Kvalita vody ve studni

17. červenec 2013

Jako zdroj pitné i užitkové vody používá stále poměrně značné množství českých domácností vlastní studny. Voda ze studny, pakliže je dobře upravena a samotná studna není nijak kontaminována, je chuťově i dalšími vlastnostmi lepší nežli voda, která je dodávána z veřejného potrubí. Právě kvalitu vody je však třeba mít při používání studny na paměti, je nutné neustále ji kontrolovat.

V opačném případě způsobí zdravotní komplikace, nebo třeba jen nebude chutnat tak dobře, jak očekáváte. Při používání v domácnosti pak dokonce způsobí i poruchy spotřebičů.

Úprava vody na chalupě či chatě, kde využíváte jako zdroj studnu, není zas tak náročným procesem, nemluvíme-li o situaci, kdy je studna zcela kontaminována v důsledku jejího zaplavení, což je ostatně docela častý problém.

Zjištění kvality vody ve studni

Ještě před tím, než proběhne úprava vody ve studni a vlastně, je nutné zjistit její kvalitu. Často ji nelze poznat podle chuti, barvy či zápachu. Zjistit to lze podle odborného rozboru vody odborníky, ale také vlastnoručně, kdy použijete různé testy, které zjišťují například její tvrdost apod.

Přítomnost nežádoucích látek je ale povětšinou schopna prokázat až detailní analýza, a to včetně hydrogeologického průzkumu, na základě něhož se zjistí i případné příčiny, které stojí za špatnou kvalitou vody.

Čím je ovlivněna voda, která se nachází ve studni

Kvalitu vody ve studni ovlivňuje velké množství faktorů a přítomných látek. Velkou roli v tomto hrají dusičnany. Ty se do vody ve studni dostávají hlavně z hnojiv ze zahrady, ale také například ze septiků. Je proto nesmírně důležité, aby již při zakládání studny bylo důkladně promyšleno její správné umístění. Nedodržení dostatečné vzdálenosti od zdrojů možného znečištění bývá jednou z hlavních příčin kontaminace vody.

Pro kvalitu vody hraje roli také geologické podloží, které se pod studnou a v jejím okolí nalézá. To může ovlivnit například její zabarvení.

Pozor na tvrdost vody

Často se u studny řeší také problémy s tvrdostí vody, kterou způsobuje příliš velké množství hořčíku a vápníku. Úprava vody v tomto případě probíhá chemicky ( například látkovou přeměnou), nebo i tím, že se použijí moderní přístroje, které vodu dokáží změkčit před tím, než ji začnete využívat.

Máte-li na chalupě nebo u rodinného domu vlastní studnu a hodláte z ní čerpat vodu, pak rozhodně nepodceňte její kvalitu. Kontaminovaná nebo jinak nekvalitní voda může nadělat řádnou neplechu.

[Nahoru ↑]


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Pepe

úterý, 4. srpen 2015
18:43

Já jsem si pořídil čističku vody od http://www.watex.cz/informace/uprava-vody/zmekcovace-vody/ a funguje docela dobře. Voda je měkká a chutná


posted by: Pepe (pepe788(a)email.cz) [Odpovědět]