verze pro tisk

Máte na zahradě nepoužívanou studnu? Nechte ji opravit, vyplatí se to!

14. červenec 2016

Při pohledu na zahrady domácností na většině vesnic, ale i ve městech si lze povšimnout, že jsou na nich vykopané či vyvrtané studny. Dříve jejich používání bylo naprostou samozřejmostí. Dnes je mnoho z nich bohužel ve špatném stavu, majitelé se raději spoléhají na dodávky vody z centrální sítě. To je ale velká škoda. Pokud před domem na zahradě máte studnu, je dobré uvažovat nad její opravou a opětovném uvedení v provoz. Není to zas nic tak složitého.

Díky funkční studni ušetříte až tisíce korun ročně

Mít vlastní zdroj pitné vody se vyplatí. Zejména z ekonomického hlediska. Jen si spočítejte, kolik peněz ročně utratíte za vodné/stočné. U rodinného domu jde o tisíce korun. Pokud ale máte k dispozici vlastní studnu, náklady za pitnou vodu jsou rázem téměř k nule.

Ačkoliv je investice do výstavby či opravy studny mnohdy poměrně vysoká, má docela krátkou dobu návratnost. Při stavbě či opravě myslete na to, že je nutné mít patřičné územní rozhodnutí. Něco vás budou stát také služby hydrogeologa a firmy, která stavební práce provede. Přesto si troufnu tvrdit, že jde o vysoce rozumnou investici.

Nejste odkázaní na centrální zdroj vody

Funkční studna se ale vyplatí nejen z ekonomického hlediska, jak jsem nastínil výše. V případě, že dojde k dlouhodobější odstávce vody z centrální sítě, nemusíte čekat, až vám vodu dovezou v cisterně, máte ji neustále k dispozici.

Nezapomeňte na pravidelnou péči o studnu a vodu v ní

O studnu je samozřejmě nutné se průběžně starat i poté, co už je plně funkční. Důležité je hlavně čištění studní. Pokud jsou zanesené, zhoršuje se kvalita vody. Ta může být postupně natolik špatná, že už ji nelze používat jako pitnou. Jedině pravidelným čištěním a také dezinfekcí si zajistíte dostatečnou kvalitu vody. Na důkladné čištění je stejně jako na opravu vhodné si pozvat odborníky. Zkušenou firmou v této oblasti je společnost Studny Vaňous, která má dlouholeté zkušenosti.

[Nahoru ↑]


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!