verze pro tisk

Zahradní jezírka: péče o vodu

21. říjen 2012

Zahradní jezírka jsou prvkem, který dnes obohacuje velké množství zahrad. Lze je realizovat z čistě estetického důvodu, mohou však také sloužit ke koupání. O vodu v zahradním jezírku je v každém případě zapotřebí se starat, aby nebyla znečištěná. Podle účelu a využití zahradního jezírka lze zvolit různé způsoby čištění a filtrace vody.

Jezírko pro pěstování vodních rostlin

Pakliže máme na zahradě jezírko, které jsme zřídili za účelem pěstování vodních rostlin, je vhodné využít mechanickou filtraci. Ta zabrání přílišnému zakalení vody a zamezí vzniku řas a organického odpadu, který se vytváří v důsledku přítomnosti vodních rostlin.

Čištění vody v jezírku, které je určeno k chovu okrasných ryb

Mechanické a biologické filtry je nutné používat v zahradním jezírku také v momentě, kdy v jezírku hodláme vysadit okrasné ryby. Je totiž nutné si uvědomit, že přítomnost ryb silně ovlivňuje čistotu vody, která je zakalena například trusem ryb. V případě, že zahradní jezírko máme vytvořeno za účelem chovu ryb, je dobré použít kvalitní filtry.

Péče o vodu v koupacím jezírku

V případě, že si na zahradě vybudujeme koupací jezírko, bude rovněž podstatné starat se o čistotu vody. V tomto případě se dají k údržbě vody použít klasické chemické přípravky, které se používají k čištění vody ve venkovních bazénech. Pakliže však v jezírku chceme uchovat přirozené prostředí, je lepší zvolit biologické čištění vody, které nebude vadit rostlinám a živočichům, jež se v jezírku nacházejí.

Kořenová čistírna

Pro biologickou rovnováhu v jezírku lze využít také takzvanou kořenovou čistírnu vody. Ty zajistí samovolné čištění vody, z níž budou odstraňovány biologické nečistoty. Běžně se však používá kombinace kořenové čistírny s klasickou filtrační soustavou.

[Nahoru ↑]


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!