verze pro tisk

Jak na levnější plyn a elektřinu?

28. květen 2012

Energie neustále zdražují a podepisují se čím dál více do rodinného rozpočtu. Pro čtyřčlennou rodinu znamená neustále zvedání cen až několikatisícovou roční zátěž navíc. Poradíme vám, jak se s rostoucími cenami plynu a elektřiny bojovat.

Mimo snížení spotřeby existuje ještě jedno poměrně pohodlné řešení. Jedná se o změnu dodavatele. Trh byl v roce 2007 výrazně liberalizován. V současné době existuje v České republice 144 licencí k obchodu s plynem. Obdobná situace panuje i u elektřiny. Změna dodavatele plynu případně elektřiny je velmi snadná. Navíc vzhledem k nové konkurenci je velmi pravděpodobné, že seženete výhodnější cenu. Při výběru by vám mělo pomoci pokud si srovnáte ceny energií. Velmi rychle se dozvíte, jaký dodavatel je ve vašem okolí nejlevnější a kolik s ním ušetříte.

Své dodavatele můžete měnit každých 6 měsíců. Pozor si dávejte pouze na stávající smlouvu, respektive na výpovědní lhůtu. Je zbytečné platit sankce. Pokud nevíte, jak změnit dodavatele plynu, kontaktujte samotného dodavatele, které jste si vybrali. Postup je ovšem téměř vždy stejný. V prvé řadě si vyberete nového dodavatele, poté vypovíte smlouvu a k jejímu vypršení podepíšete novou smlouvu. Abyste nemuseli vše jednotlivě zařizovat, tak vám doporučujeme smlouvu o sdružených dodávkách plynu. Dodavatelé se dnes předhánějí nejenom v cenách, ale i ve službách, mnohdy stačí pouze plná moc a nový dodavatel vše zařídí.

Ceny energií

Každý si jistě všimnul, že poslední roky se ceny energií čím dál významněji podepisují do rozpočtu. Pro rok 2012 se očekávalo zdražení elektřiny o 5 procent a plynu o 20 procent. Hlavním důvodem je celosvětové zdražení energií a značně horší kurz české koruny vůči americkému dolaru. Bohužel je velmi pravděpodobné, že tento trend bude převládat i v následujících letech.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček/ Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Dana Kubová

středa, 21. říjen 2015
15:08

Také jsem pátrala dlouho kde a jak ušetřit. Manžel objevil na internetu kalkulačku na srovnání cen za plyn http://www.srovnaniplynu.cz/ a od té doby máme přeplatky. A to jsme moc rádi.


posted by: Dana Kubová (alka2015(a)seznam.cz) [Odpovědět]

WappuVe5IjyM

sobota, 18. březen 2017
06:51

loooooool in fact 95-97% of the crop circles are NOT MANa0ADE̷M;.-nd made in seconds by the higher dimensional luciferian light beings they were once called GODS in ancient times….


posted by: WappuVe5IjyM (5bcpiz8ztjz(a)outlook.com) [Odpovědět]