verze pro tisk

Pěstování bylinek v zimě

21. prosinec 2010

Bylinky jsou důležitým zdrojem vitamínů a neměly by chybět v žádné kuchyni. Čerstvé bylinky dají pokrmům úplně jinou chuť než sušené koření, které koupíte v supermarketech. Podívejte se, jak bylinky pěstovat v zimě!

Zima je období, kdy nám chybí vitamíny a jsme náchylní k nachlazení nebo chřipce. V létě je přirozené, že máme chuť na ovoce a zeleninu, kterou si třeba sami pěstujeme na zahradě. Možná máte bylinkovou zahrádku, kam si chodíte pro majoránku, oregáno nebo bazalku. Ani v zimě se ale nemusíte čerstvých bylinek vzdávat. Zkuste si je vypěstovat doma.

K pěstování bylinek v zimě nepotřebujete žádné speciální vybavení. Vystačíte si s obyčejným květináčem a zeminou. Abyste byli při pěstování bylinek úspěšní, kupte si kvalitní semínka. Určitě zkontrolujte datum na obale, a pokud možno se vyhněte semínkům ze supermarketů, jejichž kvalita bývá nízká a bylinky často ani nevyklíčí.

Pro pěstování bylinek používejte raději hliněné květináče, které propouští vzduch ke kořenům rostlin. Plastové truhlíky příliš vhodné nejsou.

Bazalka – nenáročná bylinka

Jestliže s pěstováním bylinek začínáte, zkuste si vypěstovat nejprve bazalku. Jde o nenáročnou bylinku, která je v kuchyni k nezaplacení. Bazalka potřebuje vodu, světlo a teplo. Květináč s bazalkou proto ideálně postavte na parapet okna. A nezapomeňte pravidelně zalévat.

Oregáno aneb dobromysl

Dobromysl se hodí k celoročnímu pěstování v květináči. Tato bylinka pochází stejně jako bazalka ze středomoří, a proto má ráda teplo a světlo. Zasít si ji můžete také v zimě. Stejně jako bazalku ji postavte na okenní parapet a pravidelně zalévejte.

Majoránka – bylinka české kuchyně

Majoránka z vlastní zahrádky má úplně jinou vůni, aroma a chuť než usušená majoránka z obchodu. Také majoránka není moc náročná bylinka. Zima ovšem není moc vhodná pro výsev majoránky, proto počkejte raději až na jaro. Majoránka se seje koncem dubna. Vypěstovanou rostlinku ale můžete mít v zimě za oknem a mít z ní tak užitek po celý rok.

Péče o bylinky v zimě

Některé z bylinek – například právě bazalka a oregáno – jsou citlivé. Proto je na zimu přeneste do tepla. Abyste z nich měli užitek po celý rok, dopřejte jim i v zimě dostatek světla a zálivky. Ideální je umístit bylinky v květináči na okenní parapet na jižní straně domu nebo bytu nebo tam, kde je dostatek světla.

Optimální teplota pro bylinky je kolem 15 - 20 °C. Příliš vysoká i příliš nízká teplota jim škodí. Teplotě přizpůsobte množství zálivky. Jestliže je v místnosti chladněji, zalévejte bylinky méně často. Více vody jim dopřejte v teplé místnosti.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 2 hvězdiček/ Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!