verze pro tisk

Vybíráme barvu do kuchyně, ložnice a obýváku

30. listopad 2010

Vymalovat potřebuje čas od času každý byt. Ty tam jsou doby, kdy bylo na trhu jen několik základních barev nebo nudných tapet. Trh v současné době nabízí nepřeberné množství interiérových barev. Jak vybrat tu správnou?

Barva pokoj zvětší i zmenší

Většina z nás sáhne po barvě, ke které má vztah. Pokud ovšem rádi nosíte modrou nebo červenou, nemusí to být zrovna to pravé ořechové i pro váš pokoj. Při výběru barvy bychom proto měli zohlednit nejen soukromé preference, ale i dispozice a rozměry místnosti, kterou budeme malovat. Základní pravidlo říká, že tmavé barvy místnost zmenšují, zatímco světlé ji naopak zvětšují.

Pokud například bydlíte v paneláku s nízkými stropy, nemalujte je nikdy tmavou barvou – výšku místnosti tak ještě opticky snížíte. Dlouhou místnost zkrátíte, pokud příčnou stěnu natřete výraznou barvou. Pokud potřebujete vyřešit opačný problém, tedy místnost rozšířit, zvolte jemnou a nenásilnou barvu (nejlépe v chladnějších tónech).

Teplé a studené barvy

Barva je vhodným pomocníkem pro úpravu teploty v místnosti, což je podloženo i nejrůznějšími vědeckými výzkumy. Pokud jste zimomřivý, vyhněte se modré nebo zelené barvě a naopak sáhněte po žluté, červené nebo oranžové.

Jakou barvu do ložnice, obýváku nebo kuchyně?

Barvy jsou velmi důležitou součástí našeho domova, protože ovlivňují naše pocity a duševní stavy. Každou místnost našeho domova užíváme k jiným účelů a barvu bychom měli vybírat i s ohledem na tento aspekt.

Ložnice je místem odpočinku a měli bychom se zde cítit klidně a pohodlně. Vyhýbejte se proto červené barvě, která je agresivní (pokud toužíte po červené ložnici, zvolte světlejší odstín). Do ložnice se nehodí modrá barva, která je studená, a na sytě červenou. Přednost bychom měli dát spíše příjemným pastelovým barvám.

Kuchyně slouží k přípravě pokrmů. Inspiraci při vaření nám dodá žlutá barva. Světle červená podporuje metabolismus a oranžová zvyšuje apetit, proto se moc nehodí do kuchyně a jídelny. Světle zelená asociuje zdraví a přírodu a pomůže nám stravovat se střídmě a zdravě.

Obývací pokoj je místem, kde odpočíváme, čteme si nebo si povídáme s rodinou a přáteli. Použijte zde hnědou barvu, která navozuje pocit pohody. Do obývacího pokoje se hodí i zelená nebo červená barva, která podporuje trávení.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 4.75 hvězdiček/ Hodnoceno: 4x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Jacob

úterý, 7. květen 2013
21:04

Spousta nápadů, jak si zrenovovat svůj obývací pokoj na těchto stránkách - obyvaci-pokoje-inspirace.cz
---------------------------------
Zpráva byla upravena adminem 21.05.2013 ve 10:16:51


posted by: Jacob (Mited(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Danuše Hamouzová

neděle, 16. září 2012
17:14

mám 1pokoj ve kterém trávím volné chvíle a zároveň i spím.Jakou zvolit barvu na stěny když mám bílí nábytek.Danuše


posted by: Danuše Hamouzová (dana.hamouzova(a)seznam.cz) [Odpovědět]