verze pro tisk

Vybíráme podlahu: Dřevo, marmoleum nebo laminát?

9. červen 2014

Nesnesete už další pohled na prodřené linoleum v ložnici nebo popraskané dlaždice v chodbě? Podívejte se, jaké jsou moderní možnosti podlahových krytin a dejte svému domu nebo bytu novou vizáž.

Plovoucí podlahy: Výhody a nevýhody

Už několik let jsou trendem plovoucí podlahy. Jejich výběr je v dnešní době více než široký – ať už v oblasti designu nebo ceny. Nejlevnější z laminátových podlah se dají pořídit již kolem 150 korun za metr čtvereční. Předností kvalitních laminátových podlah je i vysoká odolnost vůči poškození (nezničí je nohy od židle, dámské podpatky ani cigareta). Výhodou plovoucí podlahy je rychlá a celkem jednoduchá pokládka.

Každý, kdo jednou stál na plovoucí podlaze bez bot, si všiml, že zrovna dvakrát nehřeje. Chlad od plovoucí podlahy není příjemný především v zimě a bez teplých bačkor se doma asi neobejdete. Nevýhodou plovoucí podlahy je také špatná zvuková izolace.

Marmoleum: Přírodní varianta lina

Trendem poslední doby je marmoleum, neboli přírodní linoleum, které je vyrobené z dřevité moučky, borovicové pryskyřice, lněného oleje a vápence. Tloušťka marmolea se pohybuje kolem 3 mm a je k dostání v nepřeberném spektru barev.

Marmoleum lze použít do všech místností v bytě nebo domě. K přednostem marmolea patří jeho vysoká odolnost vůči poškození. Nevýhodou této podlahové krytiny je ovšem cena, která se pohybuje mezi 500 – 2 000 korunami za metr čtvereční.

Lino aneb stará klasika v novém

Když se řekne lino, většina z nás si představí ošklivé podlahy známé z panelových bytů. To je již naštěstí minulostí. V současné době je na výběr mnoho vzorů, zvolit můžete mezi hladkým i hrubším povrchem, který připomíná laminát, ale na rozdíl od něho tolik nestudí.

Pokud si chcete rychle zrenovovat podlahu v koupelně nebo na WC, můžete vyzkoušet samolepící PVC dlaždice, které se prodávají cca za 20 korun (rozměry 30 x 30 cm). Položit si je zvládne opravdu každý.

Dřevěná podlaha: Tradice versus cena

Dřevo slaví svůj velký návrat, a to nejen v oblasti podlahových krytin. Velkou výhodou dřeva jsou jeho tepelně-izolační vlastnosti. Dřevěnou podlahu oceníte nejen na chalupě, ale také v novostavbě.

Kromě vyšší ceny je nevýhodou dřevěné podlahy také riziko jejího vyšisování. Tomu lze ale předejít různými nátěry a vhodnou údržbou dřevěné podlahy.

Dřevěnou podlahu vybírejte nejen podle typu dřeva, ale i podle nátěru. Oblíbenou je především dubová podlaha, kterou pořídíte od cca 1 000 korun za metr čtvereční plochy.

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!