verze pro tisk

Jak prodat byt nebo dům s hypotékou

30. listopad 2010

Nikdo z nás to asi neplánuje. Život je ale nevyzpytatelný, a tak se z různých důvodů může stát, že byt nebo dům, na nějž jsme si vzali hypotéku, budeme muset prodat. Jaké jsou možnosti prodeje nemovitosti s hypotékou?

Prodat dům nebo byt zatížený hypotékou je opravdu možné. A s tím, jak počet hypoték roste, přestává být podobná situace výjimečná. Navíc cena nemovitosti s hypotékou je většinou velmi příznivá.

Prodej domu nebo bytu s hypotékou: Možnosti

Platba za byt či dům v hotovosti

Jedná se o nejjednodušší způsob prodeje bytu nebo domu s hypotékou. Podmínkou je, že se vám podaří najít kupce, který je schopen za nemovitost zaplatit v hotovosti. Vy pak splatíte svůj dluh bance, která následně zruší zástavní právo na nemovitost.

Převzetí hypotéky ze strany kupce

Zájemce o váš byt nebo dům chce vlastní bydlení financovat pomocí hypotéky. Pokud souhlasí s podmínkami uzavřenými ve vaší hypoteční smlouvě (výše měsíčných splátek, úroková sazba…), může hypotéku převzít (tzv. smluvní převzetí dluhu). Vše je pochopitelně nutné oznámit bance. Kupující musí bance doložit potvrzení o svém příjmu, aby mohla posoudit jeho bonitu. Pak dojde k převodu vlastnictví a uzavření smlouvy o převzetí dluhu.

Kupující má vlastní hypotéku

Může ale nastat situace, kdy máte sice zájemce o svůj dům nebo byt, který chce vlastní bydlení financovat pomocí hypotéky, ale podmínky vaší hypoteční smlouvy mu nevyhovují. V tomto případě nezbývá nic jiného než počkat, až si kupující vyřídí vlastní hypotéku a za nemovitost vám poté zaplatí. Vy pak smažete svůj dluh u banky.

Pronájem bytu s hypotékou

Zmíněné možnosti nejsou zdaleka jediné. Byt nebo dům zatížený hypotékou můžete také pronajmout a z nájemného hradit měsíční splátky. V tomto případě se raději informujte u své banky, zda je potřeba jí pronájem nemovitosti oznamovat.

[Nahoru ↑]


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

sGB6CakJo5d0

čtvrtek, 13. listopad 2014
18:52

Banka vas nalaka na niokzu sazbu a jakmile vam skonci fixace tak se nerozpakuje vam napalit klidne i pres 6 procent !!! Ja si jeste u eBanky zridil hypoteku za cca 3,7% pote banku koupila Raiffeisenbank a po 6-ti letech poctiveho splaceni mi na konci kazde fixace urok zvysuji dnes uz jsem na uroku 6,09% pro srovnani ..na zacatku jsem platil eBance splatky neco pres 17000 Kc dnes platim pres 22000 Kc a k tomu jeste mesicni poplatek za sparvu hypoteky ve vysi 150 Kc evidentne banka inspirovana klienty ..aneb..poctivym splacenim inspiruji klienti banku ke zvysovani uroku a budou se inspirovat tak dlouho dokud to klienti budou zvladat NEDOPORUCUJU ..


posted by: sGB6CakJo5d0 (d32g7xp0iz(a)outlook.com) [Odpovědět]

Monika

středa, 23. leden 2013
15:26

Dobrý den chci se zeptat.Rodiný dům má dva majitele každý máme polovinu nemovitosti.a na jednu polovinu je přikázána exekuce jakou šanci mam na prodej nemovitosti s exekuci a hypotékou?


posted by: Monika (monika.hrdlickova89(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Jaroslava Gabrielová

čtvrtek, 7. únor 2013
18:10

Dobrý den,mohu prodat dům v hypotéce,ale koupit jiný,aniž bych musela prokazovat příjem,jsem v invalidním důchodu a mám malý příjem ,ale hypotéku platím bez problémů.


posted by: Jaroslava Gabrielová (gajaru(a)seznam.cz) [Odpovědět]