verze pro tisk

Jak vybrat interiérové dveře?

12. září 2016

Interiérové dveře jsou nedílnou součástí každého bytu, domu nebo kanceláře. I když někteří z nás upřednostňují otevřené prostory, stále v našich domácnostech zůstávají místa, kde si rádi udržíme soukromí. Může to být ložnice, koupelna nebo pracovna. Vnitřní dveře jsou také podstatným elementem designu celého interiéru. Ovlivňují a dokreslují celkovou atmosféru bytu. Jaké jsou současné trendy v oblasti interiérových dveří? Podle jakých kritérií si vybrat ty správné dveře do vašeho domova?

Design a barvy

První, co nás na dveřích zaujme v podstatě ihned, je jejich design. Vzhled je jistě důležitý, když kupujeme nové dveře, měly by se nám líbit a měly by zapadat do celkového stylu našeho bydlení. Bez obtíží seženete bílé či černé dveře, zdaleka nejoblíbenější jsou ale stále rozdílné odstíny dřeva, a to od těch nejsvětlejších až po ty nejtmavší. Vybírat tak můžete mezi dekorem buku, dubu, javoru, ořechu, kaštanu, třešně nebo olše apod. Některé z nich se nabízejí i v dalších úpravách, příkladem může být ořech wenge nebo dub rustikal či kartáčovaný dub apod.

Velikost

U dveří platí staré známé, i když lehce upravené pravidlo, „jednou kupuj, dvakrát měř“. Pořízení správného rozměru je zcela zásadní pro úspěšný nákup. Výrobci jsou připraveni skoro na každý požadavek zákazníka. V sortimentu obvykle mají standardní velikosti, mezi které patří interiérové dveře o šíři 60, 70, 80, 90, 100 a 110 cm. Pokud je u vás doma průchod místnostmi ještě širší, doporučujeme pořízení dvoukřídlých dveří.

Dveřní výplň

Pokud kromě vzhledu přemýšlíte i o kvalitě dveří, nemůžete opomenout jejich výplň. Standardně se nabízejí tři rozdílné varianty: voština, děrovaná dřevotřísková deska a plná dřevotřísková deska. Každá z nich má své plusy i mínusy. Voština je nejlehčím a nejlevnějším výplňovým materiálem. Je to papír ve tvaru včelích pláství. Odolnost tedy není dvakrát vysoká, lákadlem je ale pochopitelně nižší cenová náročnost. Dveře z voštiny své místo najdou v méně zatížených prostorech. Střední třídou mezi výplněmi je děrovaná dřevotřísková deska. Kromě vyšší pevnosti dveře poskytují příjemnou regulaci hluku. Oproti voštinovým také více vydrží. Dveře s děrovanou dřevotřískovou deskou jsou ideální pro každodenní standardní zatížení. Díky poměru cena versus kvalita patří k nejoblíbenějším na našem trhu. Plná dřevotřísková deska poskytuje nadstandardní vlastnosti. Je vhodná pro speciální dveře s nadměrným namáháním. Bez kompromisů plní požadavky prémiové kvality. Díky plné dřevotřískové desce je zaručeno minimální riziko proražení.

A co povrch?

U vnitřních dveří hraje jejich povrchová úprava menší roli než u dveří venkovních. Nejsou vystavené dešti ani sněhu, zpravidla na ně ani dlouhé hodiny nedopadají sluneční paprsky. Kvalitní povrch ale usnadňuje jejich údržbu a zvyšuje jejich odolnost. Standardně se nabízí několik rozdílnýchvariant: fólie, střednětlaký a vysokotlaký laminát, dýha nebo masiv. Fólie je nejdostupnějším typem povrchové úpravy. Její výhodou je snadné čištění, dveře stačí pouze otřít vlhkým hadříkem, případně můžete použít běžný saponát. Laminát je vhodný do běžně zatížené domácnosti. Vyrábí se ve dvou typech – střednětlaký (CPL) a vysokotlaký (HPL). Pokud jste milovníky dřeva, vybírejte dýhu nebo masiv. Dýha je tenká vrstva dřeva, která dveře chrání. Luxusní variantou jsou dveře z masivu. Nejčastěji se využívají v klasických interiérech. Při jejich pořízení ale nezapomeňte na to, že dlouhodobé dopadání slunečních paprsků může měnit jejich původní barvu.

Náš tip: Interiérové dveře – dýha nebo laminát?

Světlo i přes zavřené dveře?

I to je možné. Žádaného prosvětlení interiéru docílíte pomocí prosklených dveří. Přitom ale nemusíte přijít o soukromí. Výrobci nabízejí dveře s matným sklem, které propouští pouze světlo a nikoli obraz za nimi. Dveře se skleněnými průhledy dodají interiéru vzdušnost a lehkost. Na druhou stranu ubírají kvalitu zvukové izolace. Finální volba je proto vždy na zákazníkovi.

Jsou levé ty pravé?

Před nákupem se ujistěte, že jste si správně označili stranu, na kterou se budou dveře otevírat. To, zda máte vybrat levé nebo pravé, zjistíte jednoduše. Stoupněte si čelem na tu stranu, na kterou dveře otvíráte. Pokud budou jejich panty po vaší pravé ruce, volte dveře pravé. Pokud jsou po levé ruce, musíte pořídit dveře levé.

Rozdílné varianty otvírání

Stále nejoblíbenějším typem jsou klasické jednokřídlé, případně dvoukřídlé interiérové dveře. Někdy ale mohou být o mnoho vhodnější dveře posuvné. Jejich kvality oceníte především v malém prostoru, zabírají totiž minimální množství místa. Posuvné dveře se nabízejí ve dvou variantách – ve stavebním pouzdru nebo k přimontování na stěnu. Dalšími typy jsou dveře skládací nebo kyvné.

Garance kvality

Při výběru se zaměřte na kvalitní a ověřené značky od prověřených odborníků. Ty budou zárukou vaší dlouhodobé spokojenosti. Mezi ty nejoblíbenější patří interiérové dveře značky Porta Doors, Verte Doors, VascoDoors a Invado.

[Nahoru ↑]


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!