verze pro tisk

Praktické rady při výběru čerpadla

14. listopad 2012

Při čerpání vody ze studny, z bazénu, případně pak ze zatopených míst v domácnosti, tedy zejména sklepů, je nejlepší použít čerpadla. Existuje přitom několik druhů čerpadel, přičemž se liší jednak způsobem, jakým vodu čerpají, ale také podle využití. Některá jsou určena zejména pro čerpání užitkové vody, jiná dokonce pro kalovou a odpadní vodu, některé druhy čerpadel se pak hodí i pro čerpání pitné vody. Kromě účelu, pro který jsou čerpadla určena, bychom měli při výběru konkrétního typu zvážit i několik dalších kritérií.

Je třeba rozlišit, jakou vodu budeme čerpat

Prvním, nač bychom se při výběru čerpadla měli zaměřit, je to, jakou vodu budeme čerpat. Z tohoto hlediska dělíme tato zařízení na ponorná čerpadla, která jsou určeny pro čerpání kalové vody z kanálů, septiků a jímek. Preciznější jsou pak čerpadla, která jsou prvotně určena pro čerpání čisté vody, případně vody, která je mírně zakalena. Tyto typy se totiž liší v konstrukci. Pakliže bychom použili na kalovou vodu čerpadlo, které je určeno pouze na čerpání čisté vody, došlo by velmi rychle k usazení nečistot v čerpadle a tím i logicky k jeho poškození. Oproti tomu kalová ponorná čerpadla jsou zkonstruována tak, aby byla schopna čerpat i vodu, v níž je obsaženo značné množství nečistot.

Výběr čerpadla dle množství čerpané vody

Čerpadla lze dělit i dle dalších kritérií, například dle množství čerpané vody. V tomto případě máme na výběr buď tlaková nebo přečerpávací čerpadla. Tlaková se někdy označují také jako zásobovací a jsou vhodná pro čerpání vody z větší hloubky. Přečerpávací čerpadla, jinak také zvaná evakuační, slouží k rychlému čerpání vody. Typicky se proto používají při čerpání vody z bazénů, ale také při odstraňování vody z domu po povodních apod.

V neposlední řadě zmíním také to, že čerpadla se dají pořídit v mnoha velikostech a výkonech. Z tohoto hlediska se pak dělí na „domácí“ a „profesionální“ čerpadla. První zmiňovaný typ se vám bude hodit v domácnosti, druhý typ používají například hasiči.

Domácí čerpadla výše uvedených typů máte možnost zakoupit v obchodě Mountfield.cz.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček/ Hodnoceno: 2x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

qEBtXBYLz

čtvrtek, 17. listopad 2016
12:45

Learning a ton from these neat arlitces.


posted by: qEBtXBYLz (wtfsbmmyv(a)outlook.com) [Odpovědět]