verze pro tisk

Tipy, jak snížit účet za elektřinu

30. listopad 2010

Nové ceny elektřiny pro rok 2011 jsou tady. Podle očekávání elektrický proud pro domácnosti zdraží, a to přibližně o 5 %. Zdá se vám váš účet za elektřinu už tak vysoký? Vyzkoušejte naše tipy, jak ho snížit!

Kuchyně je náročná na energie

Vydejte se nejprve do kuchyně – to je místo kde najdeme elektrospotřebiče, jako jsou sporák, lednička nebo myčka. Právě lednička může být jedním z hlavních viníků vašeho vysokého účtu za elektřinu.

Jak snížit spotřebu lednice?

  • Ledničku postavte na chladné místo. Nikdy by neměla být vedle sporáku, topení nebo přímo pod oknem, kde na ni praží slunce. Každý stupeň navíc totiž ledničku nutí více chladit a tím roste její spotřeba.
  • Ledničku pravidelně odmrazujte!
  • Zkontrolujte, zda dveře lednice dobře těsní. Případně kupte nové těsnění (stojí pár korun a návratnost této malé investice poznáte na svém účtu za elektřinu).
  • Při koupi nové lednice dbejte i na její objem! Čím vyšší objem, tím vyšší spotřeba. Skutečně potřebujete obrovské lednice z amerických seriálů?
  • Před tím, než do lednice dáte jídlo, ujistěte se, že již vychladlo.
  • Než otevřete dveře lednice, rozmyslete si, pro co vlastně jdete!
  • Kupujte jen nejúspornější lednice v kategorii A, A+ nebo A++. Od července 2010 byste už v obchodech neměli narazit na lednici v nižší kategorii, než je A. Příští rok se pak na trhu objeví ještě úspornější spotřebiče A+++.

Úsporné žárovky ušetří elektřinu

Běžným žárovkám už pomalu zvoní hrana – z evropského trhu budou staženy v roce 2012. Pak už nám nezbude nic jiného, než si koupit úsporné zářivky nebo LED diody. Pokud ale chcete ušetřit, na nic nečekejte a ihned je vyhoďte. Klasické žárovky totiž nejsou příliš úsporné. Většinu energie promění na teplo a na svícení spotřebují jen 8 % energie.

Čím nahradit žárovky?

  • Halogenové žárovky: Ve srovnání s běžnou žárovkou uspoří až 30 % elektřiny. Jsou sice dražší, nicméně jejich dvojnásobná životnost a úspory energie vstupní náklady vykompenzují.
  • Úsporné zářivky: Jejich odpůrci argumentují nepříjemným světlem. Jde však spíše o zvyk. Úspora s tímto typem osvětlení je kolem 70–80 %.
  • LED diody: Patří k modernímu a nadějnému způsobu svícení. Připravte se ovšem na vysokou cenu.

Pohotovostní režim a elektřina

Televize nebo DVD přehrávač odebírají elektřinu, i když nehrají. Může za to malé zrádné tlačítko, které nám umožňuje pohodlně je zapínat dálkovým ovládáním. Nechce se vám všechny spotřebiče vypínat jednotlivě? Pořiďte si prodlužovačku s vypínačem – stačí pak jedno stisknutí tlačítka.

[Nahoru ↑]


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!