verze pro tisk

TZ: Dřevěné fasády nejlépe ochrání lazura

17. květen 2013

Přírodní materiály slaví svůj návrat. Kromě nábytku se začínají používat i v místech, kde již po desetiletí nebyly běžné – na fasády domů. Architekti si opět začínají uvědomovat, že tento materiál nepatří pouze na chalupu na samotě, ale i do měst, ve kterých naopak působí velice osvěžujícím dojmem. Dřevo navíc dům tepelně izoluje a chrání. Již při instalaci tohoto materiálu je však potřeba dbát na ochranu povrchu a věnovat mu dostatečnou péči, aby byla zachována jeho dlouhá životnost.

„Na dřevo působí mnoho nepříznivých faktorů, které mohou snížit jeho životnost. Mezi tři největší nepřátele patří vlhkost, sluneční záření a škodlivé organismy, například červotoči a podobně. Vlhkost je problémem hned v několika ohledech. Když už se jednou dostane do dřeva, škodí nejen při přímém slunečním záření nebo v mraze, ale vždy, když dochází k silným rozdílům teplot,“ říká Helena Ševčíková ze společnosti Hornbach a doplňuje: „Dřevo může praskat, a tím se do něj dostává ještě více vlhkosti. Vnější vlivy jako teplo, chlad nebo mráz zesilují destruktivní účinky vody, která kromě toho vytváří ideální živnou půdu pro škodlivé organismy.“

Vedle vlhkosti je nutné chránit dřevo i proti slunečnímu svitu. To způsobuje to, že dřevo šedne a stává se křehkým. Pokud je již materiál jednou poškozen povětrnostními vlivy, rychle se objeví řasy, mechy, houby, jež způsobují zamodralost, insekty a jiné organismy. Právě proto je potřeba dřevo chránit již od samého začátku.

U dřevěných fasád, oken a dveří je nejlepší ochranou lazurový nátěr. Ten má vysokou propustnost vodních par, velkou elasticitu a vysokou odolnost proti povětrnostním vlivům. Díky tomu si dřevo může dřevo „pracovat“ mnoho let.

Lazura dřevo ochrání

„Pro nátěr větších venkovních ploch je nejvhodnější použít lazury se silnou vrstvou. Ty vedle dekorativního účinku dostatečně chrání dřevo před UV zářením a vodou. Širokou nabídku lazur naleznete ve všech našich hobbymarketech,“ doplňuje Helena Ševčíková ze společnosti Hornbach.

Pro správný nátěr, který vydrží roky, je důležité nejdříve zbavit neošetřené surové dřevo zbytků pryskyřice, lepidla a mastnoty, a to nejlépe omytím nitroředidlem.

Poté je nutné provést základní nátěr takzvanou impregnační lazurou, jež vytvoří film a pronikne hluboko do dřeva, který pak dlouhodobě chrání proti zamodralosti a napadení houbou.

Na tento nátěr se aplikuje silnou vrstvou, obvykle se doporučuje nanášet ve dvou vrstvách. Díky tomuto procesu se docílí nejen dekorativního vzhledu, ale také se zabrání pronikání vody do dřeva a zároveň je zajištěna možnost výměny vlhkosti, čímž se zabraňuje tlení.

Při opravném nátěru se poškozená místa zbrousí až na zdravé dřevo a zbylý starý nátěr se zdrsní brusným papírem nebo ve vodě rozpuštěným louhem. Otevřená poškozená místa se nejprve natřou impregnační lazurou a až poté se provede dvojí závěrečný nátěr lazurou se silnou vrstvou.

Na celý tento proces lazurování, ale i dalších možností pro ochranu dřeva budou moci lidé zhlédnout až do konce května v hobbymarketech Hornbach nebo na stránce hornbach.cz/predvadeciakce.

Tisková zpráva Native PR, s. r. o.

[Nahoru ↑]


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!