verze pro tisk

Jak vybrat fasádu: Na co se zaměřit při výběru fasádní barvy?

5. červenec 2013

Moderní dům by měl mít nejen dostatečně a reprezentativně zařízený interiér, ale rovněž zvenku by si při pohledu na něj měl kolemjdoucí říci, že je opravdu krásný. Velkou roli v tomto směru hraje vzhled fasády. Fasády musí být u moderního domu nejen dobře zateplená, ale také musíme zvolit při rekonstrukci fasády vhodné barvy, které celkovému vzhledu dodají potřebný šmrnc.

Druhy fasádních barev

Je několik možností, jaký typ fasádní barvy na náš dům, respektive na jeho fasádu, použít. Záleží přitom zejména na podkladu, tedy omítce. Pakliže je podklad tvořen z křemene, pak je nejvhodnějším zvolit silikátové fasádní barvy. Tyto barvy totiž dobře přilnou k povrchu omítky jen tehdy, je-li v nich obsažen právě křemen. U historických staveb se pak používají spíše vápenné barvy, které mají drobnou nevýhodu v tom, že jejich trvanlivost oproti jiným druhům není až tak dlouhá.

Na klasický rodinný dům se nejběžněji využívají akrylátové fasádní barvy, které jsou mnohem méně náročné na zpracování a použití. Někdy je označujeme jako tzv. disperzní barvy. Jejich předností bývá dobrá odolnost vůči vnějším vlivům a zároveň i slušná prodyšnost pro vodní páry. Rozhodně největším pozitivem je pro tyto fasádní barvy jejich cenová dostupnost.

Jaké vlastnosti by u žádné fasádní barvy neměly chybět

Mezi vůbec nejkvalitnější fasádní barvy patří silikonové. Mají vysokou prodyšnost pro vodní páry, skvěle odolávají vlhkosti a málo se znečišťují. Právě znečišťování fasády může být častým problémem.

Pokud si vybíráme konkrétní druhy fasádní barvy od jednotlivých výrobců a prodejců, dbejme na stálost barev a jejich odolnost. Kromě těchto dvou faktorů je také nutné sledovat schopnost prodyšnosti pro vodní páry a jejich vlastnosti v souvislosti s povětrnostními a klimatickými podmínkami.

Jedním z prodejců, kteří nabízejí kvalitní fasádní barvy, je společnost Murexin. Ta kromě fasádních barev prodává i další stavební chemii, laky, lepidla a vše ostatní, co budete při stavbě domu či rekonstrukci fasády potřebovat.

[Nahoru ↑]


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!