verze pro tisk

Jak vybrat izolaci pro zateplení domu?

6. prosinec 2010

Za vytápění rodinného domu zaplatíme každý rok desítky tisíc korun. Pokud máte dům, který byl postaven před třiceti čtyřiceti lety a je nezateplený, buďte si jisti, že fasádou každý rok zbytečně „proletí“ několik tisíc korun. Řešení je přitom jednoduché a efektivní: zateplení domu. Jaké izolační materiály jsou na trhu? Jak tepelnou izolaci vybrat?

Polystyren: Levná izolace

Nejznámějším izolačním materiálem je polystyren. Výhodná je především jeho nízká cena. Za metr čtvereční polystyrenu zaplatíte i s prací přibližně kolem 1 000 korun. I to je jeden z důvodů, proč po něm řada majitelů rodinných domů sáhne. Levný polystyren ovšem není vždy optimální řešení, zvláště pak pro starší domy, které se potýkají s vyšší vlhkostí. Polystyren totiž izoluje nejen teplo, ale také vlhkost, čímž podporuje vznik plísní.

Minerální vlna

Minerální vlna patří k často využívaným izolačním materiálům. Je o něco dražší než polystyren (připlatíte si cca o 300 – 400 korun na metr více), ale její výhodou je, že propouští páru a nezadržuje vlhkost jako polystyren.

Odvětrávaná fasáda propouští pár

Odvětrávaná fasáda je řešením pro domy, které se potýkají s vysokou vlhkostí. Odvětrávaná a difúzně otevřená fasáda má vysoké tepelné-izolační vlastnosti. Na rozdíl od polystyrenu propouští páru a nezadržuje vlhkost. Aplikace odvětrávané fasády probíhá zpravidla bez malty nebo lepidla, a proto není nutné čekat se zateplováním na příznivé počasí.

Přírodní izolace: Ovčí vlna a další

Ekologie má v současné době zelenou i ve stavebnictví. Není proto divu, že se řada investorů rozhodne sáhnout po přírodní izolaci. Používá se například sláma, konopí nebo ovčí vlna. Levná je především sláma – nevýhodou ovšem je, že jí musíme použít silnější vrstvu, aby dobře izolovala.

Jak tepelnou izolaci vybrat?

Při výběru tepelné izolace by jejím jediným kritériem nemělo být pouze to, kolik stojí a kolik tepla ušetří. Investice do zateplení domu není malá a platí zde staré rčení „nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci“. Zvláště u starších domů dbejte na to, aby jejich zaizolováním nedošlo k tomu, že se uvnitř bude hromadit vlhkost.

[Nahoru ↑]


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

oNjxGTRP20zx

pátek, 14. listopad 2014
04:09

Tož dobre9, chlapci, je1 to beru, tu našu Valašskfa Bystřicu tam me1te, ale stejně něvěředm tomu, že v Pre1glu je teď většed kosa než u ne1s, tož to musedte medt nějake9 pole1mane9 :)


posted by: oNjxGTRP20zx (jyzmvfy4(a)outlook.com) [Odpovědět]