verze pro tisk

Použití ocele ve stavebnictví

2. květen 2011

Ocel je ve stavebnictví hodně využívaným materiálem již desítky let. Tento hutní materiál má velmi dobré vlastnosti, které se právě v oboru stavebnictví dají dokonale využít při tvorbě různých konstrukcí apod. Ocel samozřejmě můžeme vidět na stavbách i v jiných podobách, jako jsou různé ocelové plechy, tyčový materiál a další.

Konkurence oceli

Ocel je ve stavebnictví v poslední době přeci jen trochu na ústupu, zejména kvůli zvyšující se oblibě železobetonu. Je však pravdou, že vlastnosti ocele jsou mnohem lepší, a to nejen z ekonomického hlediska, ale také v případě estetických, ekologických a hlavně i ekonomických hledisek.

Výhody použití ocele ve stavebnictví

Důvodem, proč je ocel ve stavebnictví již dlouhá léta hojně využívaná, je zejména to, že při jejím zakomponování do konstrukcí může být stavba provedena mnohem rychleji, což zároveň vede ke značné úspoře na nákladech při provádění stavby, neboť zkrácením doby dochází k větší hospodárnosti.

Ocel má dobré vlastnosti oproti například železobetonu i díky tomu, že má poměrně nízkou hmotnost a zároveň výbornou odolnost a pevnost. Právě proto je vhodná zejména při tvorbě konstrukcí, kdy ocelové konstrukce dokáží velmi efektivně absorbovat otřesy, nerovnoměrné sedání či poddolování.

Ocel se bude používat ve stavebnictví ještě mnoho let

Je prakticky jisté, že ocel bude mít své výsadní místo ve stavebnictví ještě hodně dlouho, a to nejen v podobě velkých ocelových konstrukcí, ale právě například i jako plech či tyčový materiál. Ocel je poměrně dobře tvarovatelná, takže dělení a tvarování plechu z oceli není ve stavebnictví žádným problémem.

Pokud se v nejbližší době chystáte na stavbu nějakého objektu, tedy rodinného domu, chaty či chalupy, jistě při stavbě budete ocel, ocelové plechy či tyčový materiál hodně využívat a v souvislosti s tím rozhodně zjistíte, že tento materiál je pro stavebnictví opravdu jako zrozený.

[Nahoru ↑]


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!