verze pro tisk

Stavebniny radí: Jak se zorientovat ve vlastnostech sádrokartonových desek?

3. duben 2018

Sádrokartonové desky patří k nejpoužívanějším stavebním materiálům. Nejčastěji nachází využití jako stropní podhledy, stěny a příčky. Panely z lisované sádrové hmoty umožňují rychlou a snadnou realizaci širokého spektra prvků. Výsledek však splní očekávání pouze v případě, že zvolíte vhodný typ. Základní rozdělení nám vysvětlili odborníci z pražských stavebnin HAMAX.

Klasický bílý sádrokarton

Chystáte-li se postavit konstrukci, která nebude vystavena nadměrné vlhkosti (např. při sušení prádla, vaření apod.), použijte klasický bílý sádrokarton. Je vhodný do místností se stálou vlhkostí a označuje se zkratkami GKB či RB. Pražské stavebniny HAMAX ho nabízí ve všech standardních tloušťkách.

Růžová značí proti požární odolnost

Pomocí protipožárního podhledu lze zvýšit požární odolnost stropu až o 90 minut (tř. hořlavosti A). Sádrokarton má označení RB či GFK a poznáte ho podle růžového papíru nebo růžového nápisu. Obvykle se se používá pro obložení nosných prvků a trámu. Bez protipožárního sádrokartonu často není možná kolaudace.

Zelená odolá vlhkosti

Která barva patří do koupelny, kuchyně, sušárny, sklepa či na toaletu? Vlhkosti zaručeně odolá zelený či zeleně popsaný sádrokarton s označením GKBi či RBi. Počítejte s tím, že kvůli impregnaci jsou desky těžší než běžný sádrokarton.

Modrá je dobrá (pro akustiku)

Stavebniny Praha mají v nabídce také modré sádrokartonové desky. Doporučují je zákazníkům, kteří potřebují izolovat hluk. Vysoká vzduchová neprůzvučnost přijde vhod například ve stropních podhledech vícepatrového domu, kde obyvatele trápí rezonování kroků z vyšších podlaží. Velmi efektivní je také v podobě předsazené stěny.

Chcete se dozvědět více? S výběrem sádrokartonu vám rádi poradí na www.hamax.cz.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček/ Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!