verze pro tisk

Jak se v zimě postarat o zahradu?

6. prosinec 2010

Stihli jste před prvními mrazy zazimovat zahradu a nevíte, jak ji ošetřovat přes zimní období? Nebo se vám do ní s prvním sněhem vkradla pochmurná atmosféra? Co dělat na zahradě přes zimu? Pojďme se podívat na některé tipy, jak o zahradu v zimě pečovat, a jak si jí můžete zkrášlit.

Dřeviny v zimě

Pokud netrvají velké mrazy, je vhodné stromy a keře prořezat. Ovocné stromy bychom měli zbavit veškerých zbývajících plodů, a provést takzvaný zmlazující řez. Jde o odstranění veškerých poškozených nebo přehoustlých větví. Jeho účelem je „ulevit“ stromu a dodat vitalitu do další vegetační sezony. U stromů je rovněž vhodné zbavit je staré a olupující se kůry.

Jestliže je zima skoupá na sníh, je vhodné dřeviny zalít, zejména stále zelené stromy a jehličnany. Často je příčinou uhynutí těchto stromů ne příliš velký mráz, ale nedostatek vláhy. Naopak, pokud nás zasypou přívaly sněhu, je nutné ho ze stromů opatrně setřásat, aby nedošlo ke zlámání větví a vůbec jeho poškození. Ideální je jehličnanům svázat větve k sobě.

Okrasné květiny v zimě

Trvalky a citlivé okrasné květiny (lilie, tulipány) je nutné zakrýt nebo jim vytvořit stín. Kombinaci slunečních paprsků a mrazu by pravděpodobně nepřežily. Pokud napadne dostatek sněhu, máte o starost méně, neboť vykoná funkci přikrývky sám.

Zahradní jezírko v zimě

Zbudovali jste si jezírko, a teď se obáváte, aby přes zimu neprasklo? Odborníci doporučují před prvními mrazy odstranit veškerou jezírkovou techniku. Do jezírka můžete přidat několik PET lahví naplněných pískem nebo trochou vody, aby v případě silných mrazů nebyla poškozena konstrukce jezírka. Stejný způsob se používá i pro zazimování bazénu.

Veselá zahrada i v zimě

Zdá se vám vaše zahrada v zimě nudná, nebo pochmurná? Pořiďte si čím dál oblíbenější stále zelené stromy nebo keře. Velmi oblíbený je například ptačí zob nebo rododendrony. Nebo využijte nadcházejících Vánoc, a vytvořte si zahradní vánoční stromeček.

[Nahoru ↑]


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!