verze pro tisk

TZ: Aby tráva byla stále zelená: Zásady pro zakládání a ošetřování trávníků

26. únor 2013

Hustý a sytě zelený trávník je přáním každého zahrádkáře nebo majitele rodinného domu. Tráva sice roste sama, bez cizího přičinění se ale může stát, že vám doslova zmizí před očima, vašemu trávníku byste proto měli věnovat potřebnou péči. Hned zjara je potřeba pomocí vertikutace či provzdušnění odstranit travní plsť, mech a plevel. Další podmínkou kvalitního trávníku je efektivní sekání a samozřejmě také zavlažování. Neméně podstatné je ale travní koberec dosívat a pravidelně hnojit. Samostatnou kapitolu pak představuje zakládání nového trávníku.

Tráva se seje ve dvou termínech, na jaře a na podzim. Pro jarní termín je nejvhodnější období zhruba od poloviny března do poloviny května, na podzim se seje od poloviny srpna do konce září. Pokud se rozhodnete pro nový trávník, existují dvě řešení: pověřit odbornou firmu založením trávníku, nebo se do toho můžete pustit sami.

Před výsevem je nutné postarat se o zeminu na místě budoucího zeleného koberce. Půda běžně obsahuje plevele, zhruba 3 týdny před samotným výsevem by se tedy měl aplikovat herbicid, který je odstraní. Základním předpokladem pro založení kvalitního trávníku je co nejrovnější povrch půdy. Před výsevem proto plochu vyrovnejte - u větších pozemků se používají speciální půdní kultivátory, při malých výměrách půdu stačí překopat a uhrabat. Důležité také je vybrat kameny či kořeny a vyhrabat zbytky rostlin. Takto připravený povrch se vyplatí pokrýt zhruba dvoucentimetrovou vrstvou trávníkového substrátu, ve kterém je obsažen křemičitý písek a hnojivo. Následně by se vše mělo lehce uválcovat a zakropit, podklad přirozeně slehne. Jestliže nepoužijete substrát, těsně před setím proveďte hnojení průmyslovými hnojivy.

Travní směs vyberte podle nároků na trávník. U travní směsi pro okrasné trávníky činí výsevné množství na plochu 100 m2 zhruba 2-2,5 kg, například u krajinných trávníků je ale doporučené množství 1-1,5 kg. Vždy počítejte s rezervou přibližně 20 % osiva pro případné dosetí řídkých nebo prázdných míst.

U menších ploch je setí možné realizovat ručně, na větší plochu je lepší použít sypací vozík, na kterém si můžete přesně nastavit předepsanou dávku osiva. Seje se šachovnicovým způsobem, tedy do kříže, čímž se docílí rovnoměrného rozptýlení osiva. Následně by se pozemek měl uválet rýhovanými válci, aby došlo ke spojení semen se substrátem. A pak už zavlažovat a zavlažovat - zhruba za měsíc budete odměněni krásně zeleným pažitem.

Snazší, nicméně neméně důležité, je dosívání stávajícího trávníku, vyšlapaná, prořídlá či nezatravněná místa totiž kazí dojem z celé zahrady. Nejdříve je třeba z obnovovaných míst odstranit listí, uschlé zbytky trávy a mech – buď hráběmi, nebo provzdušňovačem. Ideální je provést vertikutaci a následně do vzniklých rýh zasít osivo. Zasetá místa by se měla stejně jako při zakládání uválet rýhovaným válcem. Pokud jej nemáte, existuje jednoduchá pomoc. Semena se dají „zasekat“ železnými hráběmi a poté se povrch utuží pomocí desky položené přes ošetřená místa. Čím bude širší a delší, tím práce rychleji uteče. Následně stačí po desce několikrát přejít a zeminu udusat. Dosetá místa je samozřejmě také potřeba pravidelně zalévat. Pokud nemáte automatické zavlažování, zalévejte ručně po dobu jednoho měsíce, přibližně dvakrát denně po dobu pěti minut.

Zjara, tedy na začátku vegetačního období, je důležité trávník hnojit. Pažit potřebuje dostávat především dusík, fosfor, draslík a další živiny. Hnojením se předejde problémům s chorobami, tráva se také lépe prosadí proti rozpínavému plevelu a mechu. V závislosti na typu použitého hnojiva je následně nutné několikrát během roku hnojení opakovat. Některá hnojiva uvolňují živiny rychleji a krátkodobě, proto se musejí aplikovat v menších dávkách a častěji. Jiná hnojiva mají tzv. řízené uvolňování živin, kdy v závislosti na teplotě a vlhkosti  půdy dochází k uvolnění části živin dle potřeby rostlin. Po přihnojení by měla vždy následovat zálivka. Hnojení je ideální provádět formou rovnoměrného rozsypání granulí po trávníku.

Které nářadí se vám při zakládání či dosévání trávníku bude hodit?

Gardena sypací vozík 500 Comfort

Ideálním nástrojem k setí a hnojení je sypací vozík. Gardena 500 Comfort rovnoměrně rozmetá materiál různé velikosti svým inovativním a vysoce elastickým sypacím válcem. Vozík je vybaven Stop-systémem, díky kterému mají kola při zpětném pohybu funkci volnoběhu. Ten zabraňuje nadměrnému dávkování a plýtvání materiálem, vozík totiž sype, jen když je tlačen dopředu. K dávkování slouží dávkovací páčka s funkcí zapnutí a vypnutí, která je umístěna přímo na hliníkové rukojeti. Nechybí dávkovací tabulka, podle které je možné optimálně upravit množství hnojiva, semen či písku. Šířka posypu je 53 cm, kapacita zásobníku je 14 litrů.

Doporučená maloobchodní cena je 1190 Kč včetně DPH.

Gardena kypřič trávníku

Kypřič trávníku z řady Gardena combisystem slouží k odstraňování mechu, travní plsti a plevele. Nože kypřiče s kluzným hřbetem jsou vyrobené ze speciálně kalené a pozinkované nerezové oceli. Při pohybu s kypřičem pronikají do hloubky několika milimetrů do trávníku a odstraňují nežádoucí travní plsť a odumřelou trávu. Tím se zlepšuje absorpce vzduchu, vody a živin. Práci usnadňují robustní kola se speciálním vzorkem a nosnou osou. Pracovní šířka kypřiče je 32 cm. Kypřič trávníku je vhodný pro všechny násady z řady Gardena combisystem, doporučená délka násady je 180 cm. Záruční lhůta je 25 let.

Doporučená maloobchodní cena je 1690 Kč včetně DPH.

Gardena řezací hrábě

Špičaté řezací prsty hrábí z trávníku dokážou šetrným způsobem odstranit zplstnatělou trávu i mech. Výsledkem je zlepšená výměna kyslíku, větší propustnost vody, menší množství plevele a snížené riziko chorob – a tedy krásně zelený a hustý trávník. Zakulacené husté hroty jsou zase určené ke shrabování listí, větviček nebo jiných zahradních odpadů. Jak řezací, tak shrabovací prsty jsou z pozinkované oceli. Pracovní šířka hrábí je 32 cm, doporučená délka násady je 180 cm. Na hrábě je poskytována záruka 25 let.

Doporučená maloobchodní cena je 740 Kč včetně DPH.

Gardena hrábě

Lehké univerzální hrábě Gardena s deseti hroty oceníte při srovnávání a zpracování půdy před setím, stejně jako při běžném hrabání nebo zarovnávání záhonů. Lze je snadno upevnit k násadě, dobře se čistí. Hrábě jsou vyrobeny z vysoce kvalitní oceli. Doporučená délka násady je 150 cm. Na hrábě je poskytována záruka 25 let.

Doporučená maloobchodní cena je 385 Kč včetně DPH.

Postřikovací sprcha s rychlospojkou Comfort

Postřikovací sprcha Gardena Comfort je ideální pro šetrnou zálivku travního osiva a další plošné zalévání. Sprcha, která je určena pro majitele středně velkých až velkých zahrad, je navržena tak, aby co nejlépe vyhovovala každodenním potřebám – rukojeť je doplněna prvky z měkčeného plastu pro pohodlné držení, množství protékající vody lze plynule dávkovat. Impulsní ventil je ergonomicky tvarovaný se snadno nastavitelnou trvalou aretací. Sprcha je navíc vybavena ochranným plastovým kroužkem, který chrání sprchovou hlavici před poškozením. Vodní paprsek lze nastavit do sprchového, mlhového nebo plného tvaru.

Doporučená maloobchodní cena je 455 Kč včetně DPH.

Gardena combisystem

Gardena combisystem nabízí pro každou práci ideální kombinaci nářadí a násady. Princip je jednoduchý – stejnou násadu lze použít pro různé druhy nářadí, které se podle potřeby pouze jednoduše a rychle vymění. Práce je díky tomu pohodlnější i efektivnější. Gardena nabízí celou řadu násad, které se liší tvarem (zahnutá nebo rovná násada), různou délkou (je možné si pořídit i teleskopickou násadu) nebo použitým materiálem (dřevo, hliník).

Dřevěné násady FSC pure

Tyto násady slouží k prodloužení veškerého nářadí Gardena combisystem. Nástroje se upevňují na eloxovanou hliníkovou trubku pomocí neztratitelného šroubu s prvky z měkčeného plastu pro snazší obsluhu. Násada je vyrobena z kvalitního jasanového dřeva, které účinně tlumí vibrace. Dřevo je certifikováno standardem FSC (Forest Stewardship Council), který je zárukou toho, že pochází pouze z lesa, kde se dodržují přísné ekologické normy. Na násady se vztahuje záruka v trvání 25 let.

Násady se dodávají ve třech délkách, 130 cm (doporučená maloobchodní cena je 280 Kč včetně DPH), 150 cm (doporučená maloobchodní cena je 375 Kč včetně DPH) a 180 cm (doporučená maloobchodní cena je 430 Kč včetně DPH).

Tisková zpráva Havas PR Prague

[Nahoru ↑]


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!