verze pro tisk

Dřevěný srub: Je vhodný pro celoroční bydlení?

31. červenec 2013

Dřevěné sruby jsou odnepaměti využívány jako pro sezónní bydlení a jednorázová přespání. U nás přeci jen převažuje pocit, že srub se hodí tak maximálně do lesa, kdy v něm pobudou trampové, turisté nebo jejich majitelé. Dá se ale žít ve srubu celoročně?

Sruby jsou téměř výhradně vytvořeny ze dřeva a dalších přírodních materiálů.

Základy či interiér mohou být do jisté míry obohaceny o zděné prvky, nicméně opravdický srub je jen a pouze ze dřeva. Použít se dají celé kulatiny, a to i prakticky nezpracované, poté samozřejmě i různé desky a drobné řezivo.

Ekologické bydlení

Bydlení v dřevěných srubech je alternativou, která může zaujmout vyznavače ekologického bydlení a lidi, kteří mají mimořádně kladný vztah k přírodě.

Na otázku, zda jsou sruby vhodné pro celoroční bydlení, lze odpovědět v podstatě kladně. Pakliže je dřevostavba zrealizována dostatečně kvalitně, poskytuje komfortní zázemí, které se dá skutečně využívat po celý rok, nikoliv jen během sezony.

Ve srubu se dá vytvořit moderní vytápěcí systém, ovšem romantici zcela jistě dají přednost topení dřevem v krbu, který ke srubům neodmyslitelně patří. Samotná dřevostavba, v níž jsou použity kvalitní trámy, desky a řezivo, může nabídnout až překvapivě dobré podmínky pro bydlení.

Seveřané vědí, že sruby jim poskytnou dobré zázemí

Dřevo je materiálem, který má velmi dobré vlastnosti. Ne nadarmo se dřevěné sruby hojně vyskytují například v severských zemích, kde v zimních měsících panují podstatně drsnější podmínky nežli v našich končinách. Seveřané zkrátka dobře vědí, že kvalitně postavený srub jim nabídne snad i lepší podmínky nežli klasický zděný objekt.

V našich končinách je a bude i nadále bydlení ve srubech spíše okrajovou záležitostí. Pokud si ale chcete vytvořit hezké sídlo, které budete moci využívat kdykoliv, může to být právě tento typ stavby, který bude tím pravým řešením.

-lod-

[Nahoru ↑]


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!